Kategorie: Home

Motýlí dům v Jonsdorfu

Pravděpodobně budu 3007. osoba, která se zmiňuje o Schmetterlingshausu v Jonsdorfu. Článků na toto téma je možno najít na internetu spousty, nicméně mi nedá, abych pár slov nepřipsal.

Zpět

Dlouhou dobu jsem měl jakousi povědomost, že blízko u německých hranic, kdesi v Lužici, se nachází vesnice, kde je možné spatřit celoročně tropické motýli. Něvěnoval jsem tomu ale nijak zvlášť velkou pozornost a dále se zajímal spíše o krajinářské lokace vhodné k fotografování. Tropické motýli jsem měl v plánu až při dubnové návštěvě Fata Morgany, ale vzhledem k letošnímu charakteru zimního počasí, jsem se rozhodl tento motýlí dům navštívit. "Motýlí dům"se nachází v německé vesnici Jonsdorf, přibližně 10 km od Žitavy (směr Oybin). Není to tedy daleko od českých hranic, ostatně české turisty je zde možno spatřit, vedle motýlů, ve velkém množství.

Upřímně, byl jsem velmi překvapen velkou druhovou rozmanitostí a počtem motýlů ve skleníku. Celoročně je zde možné vidět kolem 200 motýlů o 20 druzích na 500 m2 skleníkové plochy. Součástí areálu jsou i  terária, mořské akvárium a kavárna, kde mohu doporučit výtečný malinový koláč a kávu.

 

Pár slov o technice fotografování. Bohužel, pokud nebude naprosto slunečný den, budete se pravděpodobně potýkat s nedostatkem světla ve skleníku.  Právě na místech jako jsou tato, oceníte plnoformátový fotoaparát. Zatažená obloha a poměrně zastíněnné prostory vyžadovaly nastavit citlivost fotoaparátu, pokud jsem nefotil pomocí stativu, na ISO 1600. Canon 5D Mark II se ovšem dokáže i s těmito hodnotami se ctí poprat. Skutečně ISO do 2000 není pro plnoformátové aparáty problém. Potažmo, pokud šum poté ještě softwaerově redukujete. Majitelé APS-C fotoaparátů na tom budou podstatně hůře a těmto bych doporučil návštěvu skleníku za jasného počasí. Blesk je zákázáno ve skleníku používat.

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1563%20podpis.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1607%20vineta%20podpis.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1275%20vineta%20podpis.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1269%20svetlejsi%20vineta%20podpis.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1697%20vineta%20podpis2.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1753%20vineta%20podpis.jpg

 

 

http://alesjecmen.cz/upload/zvirata/mot%C3%BDli/IMG_1679%20podpis.jpg

Zpět

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, -
Ahoj, díky za commenty. Jonsdorf má hodně slušný potenciál k fotografování, kam se budu vracet, když nebude příznivé počasí k fotografování krajiny. Je to ze severních Čech co by kamenem dohodil a já mohu toto místo jen doporučit.
, Paráda
Paráda Aleši. Fotografie se ti opravdu povedli. Překvapila mě nulová viditelnost šumu na fotografiích. Jen tak dál 1

Ahoj Honza
, Schmetterlingshaus
Máš to pěkné Aleši

Webdesign|Marek Kokeš