Kategorie: Home

Atmosféra jihozápadu USA

Atmosféra jihozápadu USAVe dnech od 12.11.16 do 27.11.16 jsem měl možnost zúčastnit se fototripu po jihozápadu USA. Cesta byla naplánována po nejznámějších národních parcích s výchozím bodem v Los Angeles a současně to byla první větší příležitost vyzkoušet Canon 5DsR se středoformátovým rozlišením 50 Mpix. Těším se, až se část fotek objeví na výstavě v 1,5 m velikosti. Fotografie z 5DsR jsou krystalicky čisté (ISO 50, 100) plné detailů, které z 5D II nebylo možno detekovat. Vzhledem k rozlišení je to ale logické. Zmiňovat skutečnost, že tento fotoaparát je citlivý na kvalitu nasazené optiky a na perfektní "ustabilizování" na stativu, by bylo nošením dříví do lesa. Nicméně se potvrdilo, že nové L-kové objektivy od Canonu (16-35 f4, 24-70 f4, 70-200 f2,8 IS II) nemají problém ani s tímto megapixlovým mastodontem. Dále však již text k cestě.

Zpět

 

 Celkem bylo v plánu projet Californii a částečně Utah, Nevadu a Arizonu. Ukazatel počtu najetých kilometrů se nakonec zastavil na čísle 4400 km.

 

 

    

 

Jezero Mono Lake leží ve státě Kalifornie, východně od Yosemitského národního parku. Od dvacátých let minulého století jeho hladina postupně klesala, protože město Los Angeles začalo odebírat velké množství vody z jeho přítoků. Do roku 1994 poklesla hladina jezera o 15 metrů a tím se odkryly zajímavé fotogenické pěnovcové (travertinové) věže, které vznikly usazováním minerálů z horkých, do té doby podvodních vřídel.
Se snižováním hladiny však současně vzrůstala zásaditost vody a tím pádem začali vymírat malí krabi, kteří byli potravou vodního ptactva, tím pádem začali vymírat i dravci...
V současné době hladina jezera Mono Lake postupně stoupá, protože Zelení prosadili snížení odběru vody.

 

Mono Lake

 

Yosemite národní park je považován za jedno z nejkrásnějších chráněných území světa.
Jeho současné jméno pochází z idiánského názvu Uz-u-mati, což v řekladu znamená medvěd grizly.
Národní park Yosemite je tvořen údolím zaříznutým do západního úbočí pohoří Sierra Nevada. Pod silnými vrstvami usazenin probíhal podzemní výron magmatu, ze kterého vznikla žula. Sedimenty byly erozí rozrušeny a odplaveny a žula se odhalila. Stěny údolí byly před dvěma miliony let vytvarovány mohutným ledovcem. Jak ten postupně roztával, vytvořilo se v údolí jezero, do kterého četné přítoky nanášely množství naplavenin, které údolí postupně částečně zaplnily. Když nakonec ledovec roztál, vzniklo údolí takové, jak je známe dnes – s širokým polochým dnem tvořeným stovkami metrů naplavenin a sráznými bočními stěnami, se kterých do údolí Yosemite padá několik vodopádů, v době naší návštěvy bohužel vyschlých.
Před příchodem bělochů území Yosemite obývali indiáni kmene Miwok. První bílí návštěvníci, o kterých se dochovaly zprávy, byli dva zlatokopové, kteří sem pronásledovali v roce 1849 medvěda. Zvěsti o nádherném údolí se rychle rozšířily a tak už v roce 1864 podepsal tehdejší president Spojených států dekret, kterým vyhlásil Yosemite za chráněné území – první svého druhu. Status Národního parku získal v roce 1890 a spadal pod správu strátu Kalifornie jako „reserved forest lands“, v roce 1906 přešel pod federální správu pod názvem Yosemite National Park. Rozloha: 4000km2, nadmořská výška údolí: 1300m.

V NP Yosemite je jediný kemp pro stany a po celou sezónu je plný. Jmenuje se Camp 4. Funguje systémem „kdo dřív přijde“ a tak v sezóně (nejhorší jsou asi pátky) tu stojí už brzo ráno fronta. My jsme sem přijeli v 7:30 a před námi už stálo 10 lidí.
Pozor, při placení je potřeba mít u sebe nějaký doklad s fotkou.
Veškeré jídlo, voda a kosmetika musí být v plechových skříních (ne v autě) – v noci tu řádí medvědi, pro které není problém rozbít auto.

 

 

 Yosemity - Half Dome

 Yosemite - Half Dome

  Yosemite - Vernal Falls

Vernal Falls

  Yosemite creek

 Yosemite creek

       

 I když vrchol podzimu byl již za svým zenitem, místy bylo možno spatřit nádherné zlaté osiky.

 

 

Death Valley - údolí smrti, mne překvapilo svoji barevností a fantastickou strukturou hornin.

 

 

 

 

 Eureka Dunes

 

 

Racetrack Playa se nachází v severozápadní části Death Valley, 1132 m.n.m. s délkou 4,5 km. Dno jezera je extrémně ploché a výškovým rozdílem mezi severní a jižní částí 4 cm!

Dlouho bylo záhadou, jakým způsobem se kameny po ploše vyschlého jezera pohybují a teprve nedávno byla potvrzena teorie pohybu kamenů vlivem kluzavého pohybu po krystalech vody. Samozřejmě za nezbytného předpokladu poryvu větru. Uvědomíme-li si, že kameny se po ploše jezera pohybují více jak 10 000 let...mystické místo.

 

  Death Valley - Racetrack Playa - moving Rocks

 

 

     

 

  

   
Národní park Bryce Canyon byl založen v roce 1928, má rozlohu 178 km2 a leží na území státu Utah.
Nejedná se ve skutečnosti o kaňon, jak tvrdí jeho název, ale o erozí do věžovitých útvarů rozrytou 700 metrů vysokou vápencovou plošinu. Tyto načervenalé skalní věže a amfiteátry zvané hoodoo tvoří celé labyrity, které se stále mění – v průměru eroze postupuje o 10 cm za 50 let.
Území nese název po mormonském usedlíkovi E. Bryceovi, který tu pásával kolem roku 1875 dobytek.
Po horní hraně skály vede vyhlídková silnice Rim Drive, na které se nachází celkem 13 vyhlídek.

 

 

 

 

 

 

 

 Vajíčka se slaninou a hovězí staeky se staly naším nejoblíbenějším jídlem ;-).

 

 


Antelope Canyon. Poblíž přehradní nádrže Lake Powell se nachází na indiánském území velice pěkný slot kaňon, který v červené pískovcové skále vyhloubily vody z přívalových dešťů. V současné době indiáni provozují Lower a populárnější Upper Canyon, které jsou od sebe vzdáleny několik set metrů.
Ideální doba návštěvy je pravé poledne (+- 1 hodina), v té době slunce ideálně osvětluje stěny kaňonu.
Indiáni za návštěvu vybírají vstupné - za vjezd na parkoviště 6 dolarů za auto, 25 dolarů za osobu pak zaplatíte za dopravu terénními auty ke kaňonu a za vlastní návštěvu. Za možnost použít stativ v kaňonu chtějí indiáni další dolary a tak 2 x denně organizují pro skupinu fotografů prodlouženou prohlídku s možnosti fotit ze stativu, jinak je tripod v kaňonu během standardních prohlídek zakázán. Za tuto službu si účtují 43 dolarů.
Kaňon je hodně populární - jsou tu návaly lidí a to v jakémkoli měsíci v roce. Navahové nehledí na počty a "rvou" do kaňonů více turistů než je schopen kaňon propustit. I přes vysoké vstupné se tyto prohlídky pak stávají dost nekomfortní záležitostí pro návštěvníky.

Nicméně nám se podařilo dostat se do fotografické skupiny se stativy, a tak všechny fotografie z kaňonu jsou brilantně čisté a ostré.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Národní park Zion (čti zajən, též Zionský národní park, se nachází poblíž města Springdale v Utahu na jihozápadě Spojených států amerických. Pro svou jedinečnou polohu na rozhraní tří geografických oblastí (Colorado Plateau, Great Basin a Mojave Desert) patří tento národní park k vyhledávaným turistickým cílům jak pro pozoruhodné geologické útvary, tak pro neobvykle pestrou paletu rostlin a živočichů.

Původní název parku byl po založení v roce 1909 Mukuntuweap National Monument, ale v roce 1919 byl přejmenován na Národní park Zion. Část parku, která se nazývá Kolob Canyons, byla nejprve v roce 1937 vyhlášena jako samostatná chráněná oblast Zion National Monument, avšak od roku 1956 se stala součástí Národního parku Zion. Současná rozloha parku činí 593 km² a nalézá se v nadmořských výškách 1117 m (Coalpits Wash) až 2660 m (nejvyšší vrchol Horse Ranch Mountain).

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

Zpět

print Formát pro tisk

Webdesign|Marek Kokeš