Akvablog I.

Akvablog I.Od loňského léta jsem si pohrával s myšlenkou návratu k mému starému koníčku, akvaristice. Od léta 2019 jsem si začal pročítat akva články a diskuze, abych zjistil co vše se v akvaristice změnilo a jaké jsou poslední trendy.

Zpět

Upřímně, akvaristika před 20 lety a nyní, jsou dva zcela odlišné sporty. Mnou zaznamenané nejmarkantnější rozdíly:

 

1) Akvária jsou zhotovovány ze speciálních OPTIWHITE skel - Sklo optiwhite je speciální extra čirý druh skla s nízkým obsahem železa. Klasické sklo (float) má zelenou barvu, která zkresluje obsah akvária narozdíl od optiwhite. Při dopadu světla navíc hrany optwhite akvária "svítí" což vytváří elegentní efekt. S optiwhite sklem posunete akvárium o třídu výše jelikož čiré sklo Vám zajistí na pohled zcela čisté a elegantní akvárium. 

 

2) Trendem se stalo místo klasických říčních písků pěstování rostlin ve speciálních substrátech, které podporují jejich optimální růst. Já jsem vybral japonský substrát PLATINIUM, jehož výhradním dovozcem je firma INVITAL. Zda to byla správná volba se ukáže později. 

 

3) Změna ve způsobu osvětlení akvárií. Trend je jasný a sice používání LED diod místo dřívějších zářivkových trubic. Vybrat světlo byl asi největší oříšek, je třeba zvážit více aspektů. Výkon světla v poměru k hloubce akvária, světelné spektrum, dostupné příslušenství a samozřejmě design osvětlení. Po dlouhém výběru jsem zvolil prémiové wrgb světlo o dostatečném výkonu 95 W od společnosti Chihiros. 

 

Technické parametry akvária a jeho vybavení:

 

Akva 1200 x 500 x 600 mm, sklo optiwhite DIAMANT, výrobce Brilant Jablonec nad Nisou

Externí filtr Oase Biomaster 600 T (integrované topítko)

Osvětlení Chihiros LED WRGB 120 - 140 cm / 95 W

Doctor Chihiros III.

Skimmer EHEIM 350 hladinový sběrač

CO2 set s nočním vypínáním / 5l + 2l CO2 láhev

Použitý substrát Platinium Soil 55l

20l lávového kamene

 

Rostliny:

 

1. Valisneria americana

2. Sagittaria platyphylla

3. Alternanthera rubra

  

 

 4. Ludwigia peruensis

 

 

 

 5.  Hottonia inflatta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. týden po založení

 

 

 

 

Zpět

print Formát pro tisk

Webdesign|Marek Kokeš