Kategorie: Home

Atmosféra Skotska

Atmosféra SkotskaSkotská krajina. O možnosti zúčastnit se fotovýpravy do Skotska jsem se dozvěděl od Jirky Stránského na jeho stránkách. Pro jistotu jsem termín do Skotska rezervoval v dostatečném předstihu, již zkraje podzimu 2012. S Jirkou jsem již absolvoval podzimní Dolomity, a tak jsem věděl, že tento fotokurz bude pro mne další možností pochytit od skutečného profesionála cenné informace z oblasti pořizování a zpracování krajinářských fotografií, což se ostatně později potvrdilo.

Zpět

V sobotu odpoledne 23.2.2013 jsme společně s dalšími osmi fotografy vyrazili ve sněhové vánici na mnohahodinovou cestu směr Anglie. Lehká sněhová bouře u Bruselu prověřila správnost Jirkova rozhodnutí pořídit před cestou nové zimní pneumatiky. Do francouzského Calais k Eurotunelu jsme dorazili bez sebemenších problémů. Pohodlný půlhodinový převoz našeho Tranzitu železnicí pod kanálem La Manche,byl příjemným zpestřením pro všechny. Zajímavou lokací, kde jsme měli možnost pořídit první fotografie, byla oblast na severu Anglie, District Lake. Pondělní ráno nás přivítalo polojasnou oblohou, křišťálovým vzduchem a zajímavými kompozicemi. Poté následoval přejezd k mrazivému Rannoch Moor k hoře Black Mouth. Jasná, úplňkem osvětlená noční obloha, byla zajímavou možností vyzkoušet noční fotografie. Počasí u Rannoch Moor mělo pouštní charakter. Přes den 20C, v noci klesaly teploty k -8C. U Black Mouth jsme pořídili spoustu výtečných fotek. Dopolední Buachaille byl zcela bez oblohy. Jen modrá nad horou. Fotograficky nepříliš atraktivní podmínky, přesto pár dokumentačních fotek vzniklo.

Donan Castle. Pravděpodobně nejfotografovanější lokace ve Skotsku. Alespoň mně to tak připadá. Ale nakonec proč ne. Zde jsme měli vysloveně kliku, protože správce hradu nečekaně na toto roční období a měsíc, hrad nasvítil. Večerní nocleh byl naplánován již na ostrovu Skye.  Elgol nás přivítal hořícími pastvinami, které nikdo neměl snahu uhasit. Shodli jsme se, že farmáři úmyslně zapalují pastviny v očekávání zelenější pastvy pro své ovce.  Sílu příbojových vln Elgolu neodhadl Pavel, kterému vlny stáhly brašnu s objektivy do moře. Pohotový Kuba brašnu zachránil, ale škody na objektivech, které se dostaly do styku se slanou mořskou vodou, budou značné.

Páteční ranní Sligachan byl předkrmem k fotografování Old Mena, kam jsme se dostali v odpoledních hodinách. Využil jsem chvíle odpolední pauzy a zatímco ostatní připravovali něco na zub k obědu, vyrazil jsem sám k Old Menovi. Mé rozhodnutí se ukázalo jako správné, poněvadž jen na několik minut po mém příchodu zasvítilo a já rychle pořizoval fotografie nasvětlených plání, společně s dominanty místa. Poté se do údolí začala valit tolik pro Skotsko typická oblačnost.

Sobotní den byl především ve znamení toužebně očekávaného ubytování v penzionu, který jsme již všichni nutně potřebovali. Teplá sprcha, dobití všech baterií a telefonů, a jako třešnička ranní typická ostrovní snídaně, zvaná brunch. Fazolky s opečenou šunkou,slaninkou, volským okem  a tousty udělaly radost každému. Byla to vítaná změna po mnoha dnech strávených na konzervách.

Druhá polovina fotokurzu byla ve znamení zvýšené oblačnosti s typickými projevy ostrovního podnebí. To ale nebránilo pořizování fotografií, které měly tu správnou skotskou atmosféru.  Další navštívenou lokací byl Nest Point. Opět tradičně navštěvované místo na ostrovu Skye. Po našem příjezdu jsme poloostrov s majákem pro hustou mlhu ani neviděli. Stačilo ovšem několik desítek minut a rázem bylo vše jinak.

Portfolio fotografií by pravděpodobně nebylo úplné, kdyby chyběly vrcholovky skotských hor. Národní park Torridon vám jich může nabídnout opravdu velké množství. Papírová výška hor, kolem 1000 m.n.m. vyvolá u většiny Čechů, kteří jsou odkojeni minimálně Jizerkami nebo Krkonošemi, úsměv na tváři, ale chyba v úsudku. Skotské kopce jsou hory jako hrom. Vystupují z moře a věřte, že překonat 900 – 1000 výškových metrů je velmi slušný výšlap na 2,5 hodiny. My jsme si tento zážitek též nemohli nechat ujít a vydali se také na jednu vrcholovku.  Celkem výživné stoupání.

Déle následovaly lokace vodopádů, kde nejznámější je pravděpodobně Kilt Rock, větších či menších jezer, starých hradů, jako byl například Duncaster.

Pokud počasí nedovolovalo focení v terénu, ukazoval nám Jirka na svém notebooku jeho způsoby úprav fotek. Musím se přiznat, že pár triků jsem si od něho zaznamenal.

 

 

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/District.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/IMG_3996%20NEW%20SUPER%20FINAL.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/bolivie%20-%20vys.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/hvězdy.jpg

 http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/hrad.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/Rannoch%203.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/Old%20Man%201.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/Torridon.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/Old%20M.%20mlha.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/vodopad.jpg

 http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/IMG_4519%20END.jpg

 

http://alesjecmen.cz/upload/krajina/skotsko/IMG_5149_2.jpg

 http://alesjecmen.cz/upload/Fotky%20do%20clanku/clanek%20skotsko/IMG_5720_1.jpg

 

 Skotsko fotogalerie zde

 

 

Zpět

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, hezky
...fotografie prirody vetsinou prehlizim, byvaji casto az prilis hezke na to, aby se na ne clovek vydrzel divat, ale ty vase upoutaji, takze musej byt necim jine nez ty ostatni, poklona
odpověděl(a)
Díky za reakci ;-)
, -
Fajn fotky, často z trochu jiného pohledu než obvykle. O Torridonu na pivu povykládáme, ten já jsem vždycky míjel při cestě dál na sever.
Mimochodem, co to proboha máš v článku za reklamní odkazy?
J.
odpověděl(a)
Ahoj, se skotskou kolekcí jsem opravdu velmi spokojen, kdyby se vždy takto dařilo 1 . Detaily proberem na fotopivu. Odkazy?...budu muset řešit s mým webmastrem. Gruss Aleš
, foto
Prima vejlet, povedený fotečky Aleši 1
odpověděl(a)
Díky Lubo ;-).

Webdesign|Marek Kokeš